Omanäoline ja uuenduslik Hagudi Põhikool!

Loomise kuupäev 25.02.2025

Meie kooli põhiväärtused on individuaalne areng, koostöö, ühtekuuluvus, vastutustundlikkus, omanäolilus ja uuenduslikkus. Kõik need väärtused on põimitud meie igapäevasesse kooliellu.

Rapla Teataja veebruarilink opens on new page numbrist saab lugeda meie uuendustest:

Koolikultuur on nagu õhk, mis meid ümbritseb ning millest sõltub, kas meil on koolis hea olla või mitte. Väärtuskasvatuse koolina me teame, et kooli põhiväärtused on suur osa koolikultuurist. Muutunud õpikäsituse valguses on kõigile arusaadav, et koolikultuuri kujundab lisaks väärtustele ka õppimis- ja õpetamispraktikad. 

Küsimused “Kuidas viia õpitu pikaajalisse mällu?”, “Kuidas soodustada õpilaste sügavat õppimist, tõhusate õpistrateegiate kasutamist?”  on olnud Hagudis olulisel kohal juba mitu aastat. Seal, kus on fookus, seal on ka tulemus. 45-minutilised koolitunnid pole ammu enam ainus ja domineeriv õppetöö korraldamise viis ning pikad ja lühikesed tunnid põhikoolis ei ole viimaste aastate uuendus. Ka meie jõudsime oma koolis ühise arusaamiseni, et pikad tunnid ja hilisem koolipäeva algus toetavad sügavamat õppimist ja tõhusate õpistrateegiate kasutamist.  Selle teadmise pinnalt, mida me õppimise ja aju töö kohta teadsime, hakkasime kaks aastat tagasi tegema ettevalmistusi muudatuste sisseviimiseks.

Kõiki jalgrattaid ei pea ise leiutama, nii ka meie uurisime parimaid praktikaid pika tunni kasutamise osas koolidelt, kes on seda rakendanud juba mitmeid aastaid. Kõige pealt tutvusime juhttiimiga Kivilinna Kooli õppekorraldusega. Seejärel käisime koos õpetajatega Muraste Koolis ja Ilmatsalu Põhikoolis. Iga jagatud kogemus andis kindlust juurde, et see mida me plaanime, on õige ja toetab õpilase õppimist. 

Leidsime ühiselt oma õpetajatega, et meile sobiv pika tunni pikkus on 80 minutit ja lühikese tunni pikkus 40 minutit. Keset päeva on õpilastel 60 minutiline puhkepaus, mille jooksul on neil võimalus suhelda sõpradega, liikuda õues, vastata töid järele, lugeda raamatuid, osaleda erinevates tegevuspesades, käia söömas või siis ka lihtsalt molutada või logeleda, nagu ütlevad Fred Jüssi ja ajuteadlane Jaan Aru.

Teine suurem muutus meie õppetöös puudutab tundide algust. Kui eelmisel õppeaastal algasid meie tunnid 8.10, siis sellest õppeaastat algavad tunnid kell 9.00. Meedias on palju räägitud sellest, et lapsed poleks unevõlas, peaks tunnid algama 9.00 ajal. Ka meie tutvusime tõenduspõhiste andmetega, kus toodi välja, et teismeliste unemuster ja -tsüklid on teistsugused, kui lastel ja täiskasvanutel ning kell kaheksa algav koolipäev on kohandatud täiskasvanute unevajaduse järgi. Uneuuringutes on välja toodud, et õpilased, kellel lubati magada 50 minutit kauem, said koolis paremaid hindeid, neil oli suurem tähelepanuvõime, õpilased olid energilisemad ja tervemad. Piisav uni toetab füüsilist võimekust ja õppeedukust.

Teadmised unemeditsiinist ning sellest, kuidas aju õpib, olid heaks vundamendiks meie muudatuste läbiviimisel. Oluline on välja tuua, et hilisem koolipäeva algus nihutas õpilaste päeva pikemaks ainult 15 minutit! Ja seda tänu pikkadele tundidele üleminekuga. 

Oleme nüüdseks juba pool õppeaastat uue süsteemi järgi toimetanud. Viisime õpilaste ja õpetajate seas läbi tagasisideküsitluse, mis kinnitas, et uus õppekorraldus on hästi vastu võetud. Vaatamata sellele, et pikk tund nõuab õpetajalt teistmoodi lähenemist, rohkem planeerimist, tõid õpetajad oma tagasisides välja, et endist õppekorraldust tagasi enam ei taha. Küsitluse tulemused näitasid selgelt, et nii õpetajad kui ka õpilased mõistavad, et uus õppekorraldus ei ole vormiline, vaid sisuline muudatus, mis aitab paremini mõista, miks ja kuidas midagi õpitakse. Toodi välja, et maja on palju rahulikum, nii õpetajad, kui ka õpilased on töisemad; 80-minutilistes tundides jõuab õpilane rohkem teemasse süveneda; ühes päevas on vähem erinevaid õppeained, seega ka vähem õppida järgmiseks päevaks; koolikott on kergem ja loomulikult oli õpilaste jaoks oluline, et hommikul saab kauem magada ning nad ei tunne end nii väsinuna.

Oleme uhked ja tänulikud oma õpetajate üle, kes on uue õppekorraldusega paindlikult kohanenud, leidnud uusi ja tõhusaid õpetamisviise ning panustanud sellesse, et meie õpilaste õppimine oleks tõhusam ja toetatud! 

Hagudi Põhikooli visioon on “Hagudi Põhikool on õnnelike laste kool!” ja me oleme kindlad, et ühel päeval on see eesmärk täidetud. Kui soovid, et sinu laps õpiks Hagudi Põhikoolis, siis tule meile külla ja vaata, mida ühel väikesel põhikoolil sinu lapsele lisaks õppimisele veel pakkuda on. Meie maja eelkool alustab 18. veebruaril kell 13.30.

Kooli tegemistel saad silma peal hoida kooli Facebooki ja Instagrami lehel!

 

 Liia Moorits, õppejuht

Viimati muudetud 25.02.2025.